Pranie dywanów


W każdym domu znajduje się chociaż jeden dywan, a fakt znajdowania się na podłodze gwarantuje jego nieustanne brudzenie się. Pranie dywanów brzmi jak koszmar dla wielu niedoświadczonych w tym temacie. Jednak pranie dywanów wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Te małe, na przykład łazienkowe, można spokojnie wrzucić do pralki, trzeba jednak sprawdzić, czy ów dywan nie nadaje się jedynie do prania ręcznego. Jeśli nie – o ile się zmieści, można go wyprać w pralce.

Pranie dywanów komplikuje się wtedy, gdy są za duże, by uprać je w pralce. Co wtedy?

Należy zacząć od usunięcia wszelkich mebli, znajdujących się na dywanie. Kolejnym krokiem jest oczywiście jego dokładne odkurzenie, a jeśli mamy możliwość, wytrzepanie go na trzepaku. Następnie odsuwamy dywan gdzieś, gdzie będzie mógł swobodnie leżeć i zabieramy się do prania. W tym celu należy środek, którym pierzemy dywan, rozprowadzić po nim, a następnie wyszorować dokładnie za pomocą szczotki. W momencie, w którym uznamy, że dywan jest już porządnie wyczyszczony, wystarczy pozostawić go do wyschnięcia. Kiedy wyschnie – należy go odkurzyć.

Kiedy wiemy już, w jaki sposób odbywa się pranie dywanów, nasuwa się pytanie – czym to zrobić? Wspomniałam wyżej o środku, którym pierzemy pranie. Ów środek można kupić w sklepie, jednak można go również przygotować w domu. Potrzebować będziemy wody, octu oraz sody oczyszczonej. Po odpowiednim przygotowaniu dywanu (opisanym powyżej) przystępujemy do prania. Sodę oczyszczoną rozsypujemy po dywanie. Natomiast ocet rozrabiamy z wodą, w proporcjach 1:1. Teraz musimy przelać roztwór do buteleczki z atomizerem. Możemy użyć na przykład takiej po płynie do mycia okien. Wodę z octem rozprowadzamy w miejscach, na których znajduje się soda oczyszczona. Teraz, jak w przypadku prania gotowym detergentem, wcieramy dokładnie szczotką naszą miksturę. Po wyszorowaniu, postępujemy zgodnie z instrukcjami, dotyczącymi prania środkiem ze sklepu.

I gotowe! Jak widać, pranie dywanów wcale nie jest skomplikowane. Wystarczą chęci, szczotka oraz odpowiednie środki, by nasz dywan powrócił czystością do stanu, w jakim był zaraz po zakupie.

Pranie dywanów: https://eco-blysk.pl/