Malowanie pomieszczeń – jak się przygotować?


Aby pomalować pokój, ścianę lub sufit, należy wykonać następujące podstawowe czynności:

Określić, jaka powierzchnia ma być pomalowana. Trzeba się zastanowić czy będą malowane ściany, sufity, drzwi i okna. Jeśli są jakieś specjalne elementy wykończeniowe, z którymi trzeba się obchodzić inaczej niż z innymi powierzchniami, trzeba to zanotować.

Wybrać rodzaj farby (olejna lub lateksowa). Trzeba również określić połysk (płaski dla sufitów i miejsc o małym natężeniu ruchu), półpołysk (miejsca o średnim natężeniu ruchu) lub pełny połysk dla stolarki i drzwi.

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy rozważyć, jest kolor farby. Trzeba mieć na uwadze, że jasne kolory sprawiają, że pokój wydaje się większy, podczas gdy ciemniejsze nadają mu bardziej intymny charakter. Kolor farby może również wpływać na nastrój, więc należy się nad kwestią koloru poważnie zastanowić.

Kolejnym krokiem jest rozpoznanie, ile farby będzie potrzebne. Można to bardzo łatwo wykonać, korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronie internetowej Malowanie Poznań.

Prace właściwe rozpoczynają się od przygotowania powierzchni do malowania — należy tu wybrać odpowiednie rozwiązania czyszczące. Mogą być konieczne środki do usuwania pleśni w wilgotnym klimacie lub czyszczenie z TSP (fosforan trisodowy). Na niektórych powierzchniach może być konieczne szlifowanie, szczególnie tych, które wcześniej były malowane farbami olejnymi. Przed przystąpieniem do malowania należy odsunąć meble od ścian oraz jeśli to możliwe, przykryć meble i dywany folią malarską, aby nie zostały przypadkowo ochlapane kroplami farby z wałków lub pędzli. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu okuć drzwiowych, parapetów, szyb okiennych, podłóg, listew przypodłogowych i wykończeniowych przed farbą, maskując je w razie potrzeby taśmą malarską. Należy też starannie zabezpieczyć gniazdka w ścianach, aby kapiąca farba nie dostała się do nich, stwarzając niebezpieczne zagrożenie elektryczne!

Reasumując, malowanie pomieszczeń nie jest czynnością trudną. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach podczas przygotowań, aby samo malowanie przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

Więcej dowiesz się na: https://remperfekt.pl