Badania termowizyjne instalacji elektrycznej


Badania termowizyjne instalacji elektrycznej to idealny sposób na okresowe kontrole sieci elektrycznej oraz elektroenergetycznej. Badanie takie pozwala na zdalne kontrolowanie urządzeń i elementów instalacji (transformatorów, skrzynek rozdzielczych, tablic bezpieczników). Powinno się przeprowadzać je w celu zapobiegania ewentualnym awariom.
Badania termowizyjne instalacji elektrycznej przebiega w ściśle określony sposób. Poszczególne fragmenty instalacji nie powinny osiągać wyższej, od tej z góry określonej, temperatury. Profesjonalista zajmujący się takowymi badaniami powinien wykazać się odpowiednią wiedzą w zakresie instalacji elektroenergetycznych oraz doświadczeniem w odczytaniu termogramów za pomocą wyspecjalizowanej do tego kamery.
W jakim celu przeprowadzane są takie badania? Kontrola instalacji elektrycznej oprócz zapobiegania awariom ma na celu również określenie przydatności użytkowej nowo wybudowanych budynków. Dzięki badaniu sprawdzić można również czy dana instalacja nie jest przeciążona oraz czy posiada błędy mogące w przyszłości spowodować awarię. Powinno się je wykonywać szczególnie w okresie grzewczym.
Wiele firm oferuje usługi polegającym na wykonywaniu okresowych badań instalacji elektrycznej oraz sprawdzaniu instalacji (ale też całego budynku) przed odbiorem domu czy mieszkania od dewelopera. Po zakończeniu badania termowizyjnego wynik zapisywany jest na karcie SIM. Dane te przekazywane są klientowi bez sporządzania raportu. Koszty badania termowizyjnego instalacji elektrycznej zaczynają się od 250 zł. W sytuacji, gdy potrzebny jest raport ceny zdecydowanie wzrastają. Podstawowe badanie termowizyjne w mieszkaniu o małym metrażu (50 metrów kwadratowych) to koszt 500 zł, większe mieszkania oraz domki jednorodzinne to ponad 700 zł, kontrola dużych mieszkań (piętrowych) czy większych domów jednorodzinnych o niestandardowych kształtach to natomiast koszt prawie 1000 zł.
Ważne jest korzystanie z dóbr techniki takich jak opisywane badania termowizyjne przede wszystkim dlatego, że pozwala ono wykryć to, co niewidoczne gołym okiem. A odpowiednio wczesne wykrycie usterki może zapobiec większej awarii.

Więcej o badaniach termowizyjnych: term-os.pl